En ole koskaan ollut mikään päiväkirjan kirjoittaja, mutta avaanpa minäkin blogin, kun moni muukin sellaista kirjoittelee.
Toinen päivä kotona kesälomamatkan jälkeen, vieläkin väsyttää. Matkalla viivyttiin kaiken kaikkiaan 2 viikkoa. Lensimme Milanoon ja kuljimme sieltä junalla Muncheniin. Munchenistä sitten kotiin. Välissä oli vain 1 pilvinen päivä, joten lämpöä ja aurinkoa riitti yltä kyllin.
Saksan festivaalionnettomuus järkyttää. Ihminenkin on perinpohjin “eläin”, joka käyttäytyy eläimentapaisesti laumassa, vaikka ei olisi mitään todellista syytä panikoida. Tunneli oli kyllä laaja, mutta selkeästi sinne oli päästetty liikaa ihmisiä, mikä sitten panikoidessa johti lumivyöryefektiin. Rauha menehtyneiden sielulle!
Hei. Alotin itsekkin tänään blogin ja juuri siksi, että päiväkirjan kirjoittelu ei onnistu.
Olen samaa mieltä tuosta määritelmästä, että ihminen on eläin. Vaikka evoluutio on meitä kehittänyt, on vielä selviytymisvastot jäljellä. Kamalaahan se on kun selviytymisvaisto itseasiassa tappoi ihmisiä. Osaanottoni menehtyneiden omaisille ja levätköön heidän sielunsa rauhassa.